Dzień Matki i Ojca
26 maja 2018
Egzamin na kartę rowerową
29 maja 2018
Pokaż wszystkie

Zielona Szkoła

Pobyt uczniów Szkoły Podstawowej w Tczycy na Zielonej Szkole odbywał się w Jeleniej Górze-Cieplicach w terminie od 21 do 25 maja 2018 roku. Na wyjazd zostało zakwalifikowanych 50 uczniów.

Przed wyjazdem wszyscy uczniowie zostali pouczeni co do aspektów związanych z bezpieczeństwem w czasie podróży. Kierownik wycieczki przypomniał zasady bezpiecznego wsiadania i wysiadania z autobusu, zachowania w czasie podróży w autokarze, bezpiecznego przemieszczania się na parkingach w czasie postojów.

Po przyjeździe na miejsce zakwaterowania uczniowie zostali pouczeni przez opiekunów na temat bezpiecznego przemieszczania się na terenie ośrodka oraz kulturalnego zachowania w stosunku do pracowników i gości Ośrodka Wypoczynkowego oraz siebie nawzajem. Przypomnieli zasady zachowania w czasie ciszy nocnej. Opiekunowie zapewnili uczniów o całodobowej opiece sprawowanej nad nimi w czasie całego pobytu na Zielonej Szkole.

Uczniowie mieli okazję zwiedzać Jelenią Górę i Cieplice, które są jej dzielnicą. W Jeleniej Górze zobaczyli Bazylikę św. Erazma i Pankracego, cerkiew prawosławną Świętych Apostołów Piotra i Pawła,  Kościół Garnizonowy Wojska Polskiego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z otaczającym go parkiem i mauzoleum.
W czasie pobytu w Karpaczu uczniowie zwiedzili również Kościół Wang, który należy do parafii ewangelicko-augsburskiej. Zwiedzanie świątyń różnych wyznań pozwoliło uczniom zapoznać się z historią Dolnego Śląska, zwłaszcza powojenną. Uświadomiło im też fakt, iż wierni różnych wyznań religijnych mogą mieszkać obok siebie oraz jak ważna jest tolerancja religijna. Opiekunowie przeprowadzili pogadankę z uczniami na temat tolerancji religijnej czy rasowej oraz dyskutowali z nimi na temat akceptacji wszelkich inności, które nas otaczają oraz działań przeciwko dyskryminacji.

Uczniowie zwiedzali również Rynek z Ratuszem Miejskim, oglądali pozostałości murów obronnych Jeleniej Góry, spacerowali po pięknym Parku Zdrojowym oraz Parku Norweskim w Cieplicach. Podziwiali zamek Chojnik w Sobieszowie. W czasie spacerów opiekunowie przypominali uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po mieście, przechodzenia przez pasy, poruszania się po właściwej stronie jezdni lub chodnika. Zwracali uwagę uczniów, że w ten sposób poznają i doświadczają rzeczy im nieznanych.

Uczniowie  mieli bezpośredni kontakt z naturą w czasie wycieczek górskich. Przed rozpoczęciem wypraw kierownik wycieczki wraz z przewodnikiem pouczyli dzieci jak należy bezpiecznie wędrować po górach i  jakie zasady należy przestrzegać w czasie pieszych wspinaczek. Dzięki temu, dzieci bezpiecznie spacerowały w Wąwozie Kamieńczyka, podziwiały wodospad Kamieńczyk i Szklarkę w Szklarskiej Porębie. Odbyli wyprawę na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę, a schodząc ze szczytu odwiedzili schroniska „Strzechę Akademicką” na Złotówce i „Samotnię” nad Małym Stawem. W czasie wędrówki uczniowie przestrzegali zasad bezpieczeństwa, starsi pomagali w razie potrzeby młodszym.

Wieczory uczniowie spędzali na zajęciach sportowo-rekreacyjnych, dzięki którym wszyscy integrowali się ze sobą i uczyli szacunku dla siebie nawzajem. W przypadku drobnych konfliktów opiekunowie pomagali dzieciom rozwiązywać je na drodze mediacji i negocjacji. W czasie rozgrywek sportowych dzieci miały wpajane zasady gry „fair play”.

Dzięki wyjazdowi na Zieloną Szkołę uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tczycy rozwijali wrażliwość osobistą i społeczną; odkrywali siebie i świat w sposób naturalny poprzez ciekawość i doświadczenie oraz zabawę.   /Magdalena Miszczyk/