Zachęcam również do pracy i ćwiczeń z lekturami na stronach internetowych, oto adresy:
Lektury i Testy z Lektur Szkolnych (kochamquizy.pl)
PisuPisu.pl - GRY edukacyjne dla dzieci, ortografia online, czytanki, trening umysłu
Lektury - Quizy i Testy z Lektur Szkolnych (quizme.pl)
Barbara Gorgoń
Na czas zamknięcia szkół proponuję skorzystanie z bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych ebooków oraz audiobooków.
Już Henryk Sienkiewicz pisał, że „Gdy ktoś się zaczyta, to albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym co mu dolega, albo się ubawi, albo zaśnie – w każdym przypadku skorzysta”. Wszyscy wiemy, że książka jest wartością szczególną .
W okresie walki z epidemią koronawirusa szczególnego znaczenia nabierają jednak materiały dostępne w sieci.
Podaję kilka linków stron, życzę miłej lektury.
Na początek dla dzieci młodszych „ O KORONAWIRUSIE”
Wiersz Artura Barcisia o koronawirusie:
https://www.facebook.com/barcislandia/videos/138934830894318/
Masz tę moc - ebook o koronawirusie
https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf
Bajka Jeżyk Bartek zostaje w domu
https://dzieciecapsychologia.pl/wp-content/uploads/2020/03/Je%C5%BCyk-Bartek.pdf
Bajka wyjaśnia , dlaczego w najbliższym czasie należy zostać w domu i podpowiada sposoby spędzania wolnego czasu.
Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie
Dostępna jako ebook w formacie PDF http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf i w formie audiobooka
https://dorotabrodka.pl/bajka-o-krolu-wirusie-i-dobrej-kwarantannie-audiobook/
Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego. Opowieść na czas zarazy. Wersja do poczytania i do posłuchania.
https://www.youtube.com/watch?v=x1YbDDpMXb8&app=desktop
INNE BAJKI
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
https://www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
Dla uczniów klas starszych
Piosenka: „Koronawirus niech tylko miłość będzie zaraźliwa” Magdaleny Beredy
https://www.youtube.com/watch?v=DiKyTWLIamE
https://wolnelektury.pl/
Całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone).
https://lektury.gov.pl/
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki.
https://polona.pl/
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane (zamienione na postać cyfrową) zbiory.
http://www.publio.pl/e-booki,darmowe.html
- darmowe ebooki
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo.
https://polska-poezja.pl/lista-wierszy
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo w serwisie YouTube.
Drodzy czytelnicy, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie w ramach relaksu, w czasie przerw w nauce proponuję Wam zabawy z książką, lekturą. Na stronie, której adres widać niżej znajdziecie testy sprawdzające znajomość lektur dla klas III-VIII, wybierzcie dowolną lekturę i sprawdźcie swoją wiedzę.
Klasom I-II proponuję zabawy z baśniami, sprawdźcie jak dobrze je znacie. Oto adresy stron:
https://samequizy.pl/tag/basnie/.
https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,77560-w_kregu_najslynniejszych.html
Dla klas I-VI zabawy słowne, ortograficzne i zabawy-testy z lekturami na stronie: http://pisupisu.pl/.
Nie zapominajcie też o czytaniu i pamiętajcie: „Przyzwyczaić się do czytania książek - to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego.
Barbara Gorgoń
Drodzy uczniowie, od poniedziałku 22.06.2020 r. będą przyjmowane książki i podręczniki do Biblioteki Szkolnej.
Dbając o nasze wspólne bezpieczeństwo prosimy zachować szczególną ostrożność i postępować zgodnie z poniższymi wytycznymi:
- zachowaj odległość od innych - minimum 1,5 metra,
- przed wejściem zdezynfekuj ręce,
- załóż maseczkę i rękawiczki.
Zwroty podręczników i książek będą się odbywały według podanego niżej harmonogramu
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych biblioteka Szkoły Podstawowej w Tczycy otrzymała w roku 2018 środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 306 woluminów wartości 5 000 zł. We wrześniu 2018 r. zorganizowaliśmy ankietę dla uczniów, rodziców i nauczycieli „Zaproponuj książkę do biblioteki” –W oparciu o oddane głosy dokonaliśmy wyboru książek do zakupu. Cenną wskazówką były również wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Ponadto wzięto pod uwagę propozycje rodziców i nauczycieli. Przeprowadzone zostały konsultacje z pracownikami Biblioteki Publicznej w Charsznicy oraz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Miechowie przede wszystkim pod kątem wyposażenia biblioteki w lektury szkolne, nowości wydawnicze, a także zainteresowań czytelników. Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona w lektury szkolne oraz wskazane przez uczniów „czytadła”. Największym zainteresowaniem cieszą się tzw. nowości wydawnicze. Są wśród nich: Był sobie pies, Mikołajek-seria, Dynastia Miziołków, Kapelusz za 100 tysięcy, Cudowna podróż ,Skrzynia Władcy Piorunów, Oskar i pani Róża, Detektyw Pozytywka.
Zakupiono także książki z powiększoną czcionką, kolorowym tekstem i przewagą ilustracji dla dzieci słabiej widzących , książki z płytą do słuchania oraz książki poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym. Ale to nie wszystkie zalety realizacji projektu.
Jako szkoła otrzymująca dofinansowanie zostaliśmy zobligowani do realizacji działań promujących czytelnictwo. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w realizację projektu.
Pierwszym z działań, które zostało wykonane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3 było sporządzenie harmonogramu działań, przydzielenie odpowiedzialnych osób oraz podanie terminów wykonania poszczególnych zadań. Harmonogram ten został włączony do Planu Pracy Szkoły.
Zorganizowano wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:
1.Narodowe Czytanie-7 września 2018r.W akcji wzięło udział 60 uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Narodowe Czytanie odbywało się na porannych zajęciach świetlicowych. W czytaniu brali udział nie tylko uczniowie uczęszczający na świetlicę, ale również i ci, którzy przyszli wcześniej do szkoły.
3.Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej w Miechowie gdzie odbyły się warsztaty na podstawie książki „Mirabelka pamięta” upamiętniające 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Warsztaty miały miejsce 24 października 2018r.Uczestniczyli uczniowie klasy siódmej-15 uczniów.
5.Konkurs wiedzy „W krainie bajek” zorganizowano 30 października dla klasy trzeciej -13 uczniów.
6.Spotkanie z pisarką panią Wiolettą Grzywnowicz. Autorskie spotkanie odbyło się 14 listopada 2018. W spotkaniu brało udział 48 uczniów. Po spotkaniu uczniowie mogli zakupić książki pani Wioletty i tym samym wzbogacić swoją domową biblioteczkę. Nasza szkoła również zakupiła 10 książek pani Grzywnowicz wzbogacając tym samym księgozbiór biblioteki.
7.Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Na dzień 15 listopada został ogłoszony konkurs recytatorski. Do konkursu zgłosiło się 25 uczniów z klas I-VIII i III gimnazjum.
9.Pasowanie na czytelnika. 11.12.2018r trzecioklasiści wystawili inscenizację zatytułowaną „Baśniowy ambaras”. Następnie pierwszaki wykonywali zadania zmierzające do włączenia ich do grona czytelników. W uroczystości brało udział 46 osób.
10. Konkurs wiedzy „W świecie Akademii Pana Kleksa”
19 listopada 2018 r. uczniowie klasy czwartej (15 uczniów) wzięli udział w klasowym konkursie znajomości lektury "Akademia Pana Kleksa". Czwartoklasiści mieli do rozwiązania aż 52 zadania, za które otrzymywali punkty. Konkurs był podsumowaniem cyklu lekcji z języka polskiego dotyczących omawianej lektury.
11.Spełniamy marzenia...
W dniach od 11-14 grudnia 2018r została rozpowszechniona i przeprowadzona akcja „Kartka dla Michałka”. W akcji wzięli uczniowie z klasy V, VI i VII
Michałek jest bardzo radosnym i uśmiechniętym chłopczykiem. Jednak jego dzieciństwo nie jest takie beztroskie jak innych dzieci. Ten mały chłopczyk codziennie walczy z bólem i cierpieniem-choruje bowiem na wrodzoną łamliwość kości.
Michałek uwielbia dostawać kartki, dlatego, aby spełnić jego marzenie rozpropagowałam akcję wśród dzieci w szkole. Wspólnie na lekcji plastyki wykonaliśmy świąteczne kartki z życzeniami dla Michałka. Dla nas to tak niewiele, a chłopczykowi może sprawić radość. Muszę dodać ,że dzieci podeszły do tego zadanie z wielkim zaangażowaniem. Kartki zostały przekazane do rodzica naszej szkoły pani Katarzyny Kwiatkowskiej, która zawiozła je do Szczekocin.
Potem odbyła się debata „Dlaczego obdarowywanie drugiej osoby sprawia radość.
12.Poranki z książką. W ramach „Poranków z książką” grupa przedszkolaków codziennie czeka na fascynujące historie czytane przez panią bibliotekarkę.
13.Zamiast komputera turniej gier planszowych.
2.Zorganizowano spotkania z rodzicami uwzględniające tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży.
22.listopada 2018r.podczas spotkania z rodzicami zorganizowano akcję mającą na celu popularyzację czytania nowych książek zakupionych przez bibliotekę szkolną w ramach NPRCZ. Dla wszystkich rodziców naszej szkoły przygotowano wystawę nowości pozyskanych przez bibliotekę. Rodzice byli zachęceni do korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz do czytania z dziećmi. Otrzymali ulotki reklamujące czytanie oraz informacje o zaletach czytania z dziećmi. Ulotka zawierała również informację na temat kupionych książek z Programu Narodowy Rozwój Czytelnictwa.
3.Zrealizowano projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej
-klasa pierwsza-1 projekt
-klasa druga -2 projekty
2.”Moja lista lektur” .Czas trwania od października do końca roku szkolnego.
5 Wystawa książek z biblioteki szkolnej - czytanie wybranej z wystawy książki pt. „Asiunia”-quiz 21-22.11.2018r.
-klasa trzecia-2 projekty
1.Książka mój przyjaciel. Termin 8.06.2018r
2.”Paweł i Gaweł”-3.10.2018r
-klasa czwarta-3 projekty
1.„Okładka do mojej książki” -23.listopad 2018r
2.Dlaczego warto czytać książki”?21.12.2018r
3.Wielki test klasowy o książce.26,X2018r
-klasa piąta- 2 projekty
1.”Książka to skarbnica wiedzy, ale też doskonały sposób na miłe spędzenie czasu.”19.10.2018r.
2.Warsztaty „ Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce”-7.12.2018r
-klasa szósta-2 projekty
1.Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami-inscenizacja patriotyczna 9.11.2018r
-klasa siódma-2 projekty
1. O słownikach, które są dobre na wszystko-Słowniki Języka Polskiego
2. Historia książki-przygotowujemy prezentację.15.11.2018r.
-klasa ósma-3 projekty
2.Noc czytania. 14 grudnia 2018 r.Uczestnicy klasy VII,VIII i III gimnazjum
3.Wycieczka do Biblioteki Jagiellońskiej i Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Uczestnicy VII.VIII i III gimnazjum .13. grudnia 2018 r.
Klasa III gimnazjum 3 projekty
2.”Zemsta logopedy”!-Skrętacze języka, czyli co potrafi mój głos? .12.2018r. Uczniowie z klas V-VIII i III gimnazjum.
4.Dostosowanie organizacji pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów/umożliwienie wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich.
Biblioteka szkolna otwarta jest w godzinach od 8.00 do 15.00 .Organizacja pracy biblioteki została dostosowana do potrzeb uczniów, którzy mają możliwość wypożyczania książek na okres ferii zimowych i wakacji letnich. W szkole pojawia się gazetka informacyjna przed feriami. Na czas ubiegłych wakacji letnich uczniowie wypożyczali książki.
5.Uwzględnienie potrzeb uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek.
Przy wyborach książek uwzględniono potrzeby uczniów niepełnosprawnych poprzez zakupienie nowości z tekstem z dużą czcionką, wydań z małą ilością tekstu, z licznymi ilustracjami oraz książki z płytą CD. Zakupiono 37 takich książek :
„Dżok-legenda o psiej wierności”. Seria Mikołajka(8 książek), „Dziennik cwaniaczka” ,Lotta z ulicy Awanturników”,” Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko”.”Asiunia”(8 książek), „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek( czterech prawych i sześciu lewych)”(8 książek), „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”(2 książki), „Brzechwa dzieciom”-(5 książek) „Dziwolągi”.
Podczas planowania zakupu wzięto pod uwagę opinię Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. Zostały im przedstawione propozycje zakupów w formie listy książek. Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski zaopiniowały pozytywnie.
Przy planowaniu listy książek, które miały powiększyć księgozbiór biblioteki konsultowano i opiniowano ustnie z bibliotekarkami Gminnej Biblioteki Publicznej w Charsznicy oraz Biblioteki Pedagogicznej w Miechowie potrzeby i preferencje czytelnicze dzieci. Zapoznano się z nowościami zakupionymi do w/w bibliotek. Wymiana informacji o imprezach bibliotecznych między bibliotekami odbywa się na bieżąco telefonicznie lub przy okazji wizyt w bibliotekach. Na takie zajęcia byliśmy zaproszeni do biblioteki pedagogicznej w Miechowie.
Opis osiągniętych rezultatów realizacji zadania. Wnioski z realizacji programu.
Podczas realizacji NPRCZ widoczna była aktywność czytelnicza uczniów naszej szkoły. Dzieci zaciekawione częściej odwiedzały bibliotekę, ciągle dopytywały o książki. Księgozbiór biblioteki powiększył się o 306 książek za kwotę 5000 zł. Księgozbiór wzbogacił się nie tylko o lektury szkolne, ale o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników. Uczniowie chętnie uczestniczyli w akcjach promujących czytelnictwo i wykazali się dużym zaangażowaniem w realizacje projektów. Wzrosła świadomość rodziców w zakresie znaczenia książki. Bibliotekarka promowała nowości biblioteczne organizując wystawę książek dla uczniów oraz dla rodziców na zebraniu wywiadowczym. Nowo zakupione książki są chętnie wypożyczane i przechodzą od czytelnika do czytelnika.
Efektami z realizowanych projektów pochwaliliśmy się podczas wystawiania sztuki „Betlejem polskie” na okoliczność świąt Bożego Narodzenia. Podczas uroczystości w dniu 19 grudnia pani dyrektor wręczyła dyplomy i i nagrody dla zdobywców nagród organizowanych w ramach NPRCZ
Dziękujemy tym wszystkim, którzy dostrzegli sens podjętych działań i włączyli się w ich realizację. Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać dzieci, że czytanie może rozwijać ich wyobraźnię i poszerzyć wiedzę na temat ludzi i świata. Czytanie może wpływać na to, że język jakim się posługują będzie bogatszy i piękniejszy, a przede wszystkim, że książka to świetny kompan chociażby na jesienne i zimowe długie wieczory. /Maria Prędka/.
W dniach od 11-14 grudnia 2018 r została rozpowszechniona i przeprowadzona akcja „Kartka dla Michałka”.
Michałek jest bardzo radosnym i uśmiechniętym chłopczykiem. Jednak jego dzieciństwo nie jest takie beztroskie jak innych dzieci. Ten mały chłopczyk codziennie walczy z bólem i cierpieniem-choruje bowiem na wrodzoną łamliwość kości.
Michałek uwielbia dostawać kartki, dlatego, aby spełnić jego marzenie rozpropagowałam akcję wśród dzieci w szkole. Wspólnie na lekcji plastyki wykonaliśmy świąteczne kartki z życzeniami dla Michałka. Dla nas to tak niewiele a chłopczykowi może sprawić radość. Muszę dodać że dzieci podeszły do tego zadanie z wielkim zaangażowaniem. Kartki zostały przekazane do rodzica naszej szkoły pani Katarzyny Kwiatkowskiej, która zawiozła je do Szczekocin.
Potem odbyła się debata „Dlaczego obdarowywanie drugiej osoby sprawia radość.
A oto niektóre odpowiedzi:
"Dla mnie radość to widzieć uśmiech innej osoby, móc choć na chwilę zatrzymać jej czas i myśli, sprawić że zapomni o codziennych troskach i problemach i po prostu ucieszy się z upominku. Doskonale się wtedy czuję i wiem że nawet najmniejszy prezent, gest potrafi poprawić nastrój na cały dzień nie tylko osobie obdarowanej ale i obdarowującej, dlatego tak często i z przyjemnością robię innym miłe niespodzianki."
"Robienie i obdarowywanie prezentami bliskich daje mi wewnętrzne ciepło i ogromną radość, warto to robić żeby pokazać im, ile dla mnie znaczą. Mogę spełnić im jakieś małe marzenia albo zainspirować do nowych. Ich radość jest moją radością a ich szczęście moim. Są częścią mnie, więc kiedy daję im prezent, robię go również sobie".
"Obdarowywanie innych sprawia nam radość, bo czujemy się potrzebni. Widzimy, że nasza obecność, nasze prezenty są dla kogoś ogromną radością a taki widok dodaje nam energii i siły. Jeżeli widzimy, ze ktoś cieszy się z naszego prezentu to automatycznie sami zaczynamy być radośni, mamy więcej chęci i czujemy się zmotywowaniu do dalszego działania".
/Maria Prędka/
19 listopada 2018 r. uczniowie klasy czwartej wzięli udział w klasowym konkursie znajomości lektury "Akademia Pana Kleksa". Czwartoklasiści mieli do rozwiązania aż 52 zadania, za które otrzymywali punkty. Najlepszą znajomością lektury wykazała się uczennica Dagmara Rogowska, która pozostawiła w odległej punktacji swoich kolegów i koleżanki . To właśnie Dagmara została Mistrzem nie do pokonania ze znajomości świata, zwyczajów panujących w Akademii Pana Kleksa. Dagmarze gratulujemy!!!! /Maria Prędka/
Nasza szkoła udowodniła, ze warto pomagać i spełniać marzenia. Klasa siódma w dniu 3.12. 2018r pojechała do Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej, aby wziąć udział w charytatywnej akcji , z której dochód zostanie przeznaczony na leczenie 30-letniego Damiana chorego na raka. Do tej akcji charytatywnej zaprosiła nas pani Dyrektor ŚDSP z Jelczy. Wraz z pensjonariuszami uczniowie naszej szkoły malowali anioły, które następnie zostaną zlicytowane na imprezie charytatywnej w domu Kultury w Miechowie. /Maria Prędka/
Uroczystość pasowania na czytelnika odbyła się 11.12.2018 r. Pasowanie miało charakter otwarty więc oprócz pierwszaków uczestniczyły dzieci z klas 1-3,a także babcie i dziadkowie. Najpierw uczniowie z klasy 3 przygotowani przez panią Marię Prędką wystawiły inscenizację pod tytułem „ Baśniowy ambaras”. Następnie pierwszaki były poddane egzaminowi, który miał wszystkich przekonać, że książki są ich przyjaciółmi. Pomyślne zdanie egzaminu, poprawne wykonanie zadań skutkowało włączeniem pierwszaków do grona czytelników.
Następnie Pani Dyrektor Marta Szreder pasowała dzieci zakładką specjalnie zrobioną na tę okazję. Uczniowie złożyli również przyrzeczenie obiecując że będą przestrzegać kodeksu czytelnika. /Maria Prędka/
22 listopada na spotkaniu z rodzicami zostały rozdane ulotki promujące czytanie. Ulotki opracowała i przygotowała pani Maria Prędka.
Treść ulotki zawierała następujące zagadnienia:
- wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży,
- rady dla rodziców
- Program Narodowy Rozwój Czytelnictwa
Przekazana wiedza uświadomiła zebranym, że czytanie jest umiejętnością niezbędną we współczesnym świecie, a osoby, które opanują tę umiejętność, lepiej radzą sobie w życiu.
Ponadto nauczyciele na bieżąco informowali rodziców o czytelnictwie i jego wpływie na dziecko podczas spotkań klasowych i indywidualnych. /Maria Prędka/
Dnia 21 listopada na korytarzu szkolnym można było podziwiać Wielką Wystawę Nowości zakupionych do Biblioteki Szkolnej we Tczycy. W tym roku szkolnym dzięki funduszom pozyskanym z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa( 4000 + 1000 -wkład własny =5000 zł) do biblioteki szkolnej zakupiono ponad trzysta książek. Są to przede wszystkim nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży, a także nowe komplety lektur. Wystawę zorganizowano, aby propagować czytanie, popularyzować nowe książki, a przede wszystkim zainteresować nimi dzieci i rodziców. Wystawa była oblegana przez wszystkie przerwy. Dzieci z niecierpliwością dopytywały, kiedy można wypożyczać książki z wystawy. Byli i tacy, którzy postanowili poczekać do zdjęcia wystawy, aby wypożyczyć to, ci ich zainteresowało. /Maria Prędka/
Dnia 14 listopada w Szkole Podstawowej w Tczycy odbyło się spotkanie autorskie uczniów klasy pierwszej, drugiej ,trzeciej i czwartej z pisarką książek dla dzieci panią Wiolettą Grzywnowicz . Gościa przywitała pani dyrektor Marta Szreder oraz bibliotekarka pani Maria Prędka, która organizowała to spotkanie. Było ono zorganizowane w ramach programu " Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Pani Wioletta rozpoczęła od prezentacji swojej książki . Najbardziej zaskakującą informacją okazał się dla dzieci fakt , że opierała się ona na faktach autentycznych. Opowiedziała jak powstają jej książki, skąd czerpie pomysły na fabułę i postacie w nich występujące. Dzieci dowiedziały się także jaka jest droga książki od pisarza do półki księgarskiej. Pisarka odczytała również kilka najciekawszych fragmentów swoich najnowszych książek, gdzie uczniowie wykazali duże zainteresowanie. Następnie uczniowie mogli zadawać pisarce pytania, których było bardzo dużo. Pani Wioletta bardzo chętnie odpowiadała na wszystkie pytania i pochwaliła dzieci za zachowanie na spotkaniu, gdzie przy dużej liczbie słuchaczy nie było problemu z dyscypliną. Spotkanie zakończyło się w bardzo miłej atmosferze oraz obietnicą dzieci, że sięgną po książki pani Wioletty. /Maria Prędka/
30 października w bibliotece szkolnej odbył się konkurs wiedzy pt. „W krainie bajek” dla dzieci z trzeciej klasy.Uczniowie rozpoznawali tytuły bajek, dopasowywali rekwizyt do bajek, analizowali i wnioskowali, rozpoznawali postacie i bohaterów bajek, rozwiązywali krzyżówkę, a także bawili się w skojarzenia. Najwięcej punktów zebrał Nikodem Bogusz zajmując tym samym pierwsze miejsce. Na drugim miejscu była Amelia Śliwa. Wszyscy uczniowie bajkowych zmagań otrzymają dyplomy ,zwycięzcy zaś dodatkowo nagrody książkowe. /Maria Prędka/
24 października uczniowie klasy siódmej wraz z nauczycielem biblioteki panią Marią Prędką pojechali do Biblioteki Pedagogicznej w Miechowie.
Celem wyjazdu była:
- promocja czytelnictwa;
- rozbudzanie zainteresowania historią Polski;
- zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną;
- włączenie społeczności do świętowania 100-lecia Niepodległości;
- rozwijanie zdolności manualnych;
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie.
Uczniowie poznali pojęcia: „wojna”, „getto”, „mirabelka”, „miłość”;
Poznali postać Ireny Sendlerowej; potrafią opowiedzieć o losach Żydów podczas wojny;
Rozumieją, czym jest historia i odzyskanie niepodległości;
Zwracają uwagę na ważne wydarzenia historyczne;
Potrafią opowiedzieć historię warszawskiej Mirabelki;
Potrafią analizować treść i odpowiadać na pytania do tekstu;
Wiedzą, gdzie może szukać informacji o historii Polski.
Siódmoklasiści wzięli udział w warsztatach prezentujących historię pewnego drzewa – Mirabelki. Na uczestników czekało głośne czytanie, słuchanie audiobooka, oglądanie filmu, rozmowy i wykonywanie drzewa pamięci oraz inne prace plastyczne.
Tematem zajęć był katalog alfabetyczny. Elementy opisu na karcie katalogowej. Układ kart w katalogu alfabetycznym, rola hasła w odszukiwaniu informacji o danej książce. Rola sygnatury w odszukiwaniu książki na półce. Uczniowie świetnie się odnajdywali w zleconych zadaniach i byli bardzo zadowoleni. /Maria Prędka/
28 września Biblioteka Szkolna zorganizowała Dzień Głośnego Czytania.Punktualnie o 8.20 wszystkie dzieci naszej szkoły wraz z oddziałami przedszkolnymi włączyły się do akcji.Nie zabrakło klasyków, takich jak Baśnie Andersena czy wiersze Tuwima.Wszyscy uczniowie w skupieniu i zaciekawieniu słuchali czytanych opowieści. Okazji do czytania jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba głośno czytać dzieciom.
W dniu 7 września 2018 r. w Bibliotece Szkolnej w naszej szkole oraz na porannych zajęciach świetlicowych od rana włączyliśmy się w akcję „Narodowe Czytanie”. W tym roku pochyliliśmy się nad powieścią „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, wystosował przesłanie zachęcające do organizowania Narodowego Czytania w oparciu o powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Tegoroczna akcja ma na celu zarówno promowanie czytelnictwa, jak i uczczenie tego niezwykłego jubileuszu. Ponadto, Para Prezydencka zachęca, aby przez cały rok czytać teksty „Antologii Niepodległości”.
W akcji wzięło udział prawie 60 uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum wraz z opiekunami.
Uczniowie poznali ciekawostki z życia Stefana Żeromskiego, czytali fragmenty „Przedwiośnia” .