Spotkanie z Policją w Szkole Podstawowej w Tczycy
21 września 2018
Samorząd Uczniowski
26 września 2018
Pokaż wszystkie

XIX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2018”

W XIX Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym „Święty Krzyż 2018”, który odbył się 22 września b.r. uczestniczyło 3676 turystów-pielgrzymów. Wśród nich była 45-cio osobowa grupa uczniów i nauczycieli z parafii w Tczycy (w tym 40 uczniów z naszej szkoły, pod opieką: ks. Krzysztofa Toboły, p. Marii Sobieraj, p. Renaty Sudelskiej,  p. Agnieszki Zegarek, p. Marii Prędkiej i p. Tomasza Rogowskiego). Na trasę rajdu wyruszyliśmy sprzed kościoła w Rudkach, wiodła ona przez  miejscowości Stary Cząstków – Pokrzywianka Górna – Stara Słupia – Nowa Słupia – Święty Krzyż.  Ostatni odcinek trasy z Nowej Słupi na Święty Krzyż, pokonaliśmy niezwykle malowniczą „Drogą Królewską”, wiodącą przez puszczę jodłową.

DROGA KRÓLEWSKA NA ŚWIĘTY KRZYŻ

„Wspinam się na górę w uroczystej ciszy.
Oddech własnej piersi tylko ucho słyszę.
U stop złociste łany, wkoło ciemne bory.
               Tajemnicze nad nami wiodą rozhowory…

/Aleksander Fabian/

Po dotarciu na Święty Krzyż, wzięliśmy udział we Mszy św.  Uczestnicy w skupieniu przeżywali Mszę świętą, modląc się we własnych intencjach.

Po mszy zwiedziliśmy klasztor i muzeum, oraz  posililiśmy się posiłkami z klasztornej kuchni.  Następnie  wyruszyliśmy do Huty Szklanej, gdzie był nasz autokar i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Mimo trudów drogi, na długo w pamięci pozostanie nam wspaniała atmosfera, tego sobotniego, wspólnie spędzonego dnia. /T.R./