Z życia przedszkola 2019
12 grudnia 2019
Mikołajki 2019
22 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Szkolne Spotkanie Opłatkowe

      Tradycyjnie  już w naszej szkole o tej porze roku  ,,jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich", ,,dzień, gdzie jesteśmy wszyscy razem"...

      Na szkolnym korytarzu ,,Aniołowie się  radują ", Trzej Królowie śpieszą  z darami, pędzą pastuszkowie, a Gwiazda prowadzi wszystkich do szkolnej świetlicy, gdzie razem  uczestniczymy w tajemnicy Bożego Narodzenia.

      I ......dzielmy się ziarenkami czułości, łamiąc się opłatkiem i składając sobie życzenia. /Teresa Maniak/

      Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. To również czas radosnego świętowania, kolędowania, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń, ale również czas przedstawień ukazujących tradycje bożonarodzeniowe.

       19 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej w Tczycy  odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Każdy, kto się na nim pojawił, został ciepło przyjęty i natychmiast mógł poczuć radosną, rodzinną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

     Wśród zaproszonych gości znaleźli się : Wójt Gminy Pan Jan Żebrak, Przewodniczący Rady Gminy Pan Zdzisław Uchto, Radny Gminy Pan Janusz Kałużny,  Sekretarz Gminy Pani Barbara Beliczyńska, Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Pani Agata Ciepała, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Swojczanach Pani Dorota Misiek, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Jelczy Pani Beata Kaczyńska .

      Zgromadzeni goście oraz nauczyciele i pracownicy szkoły zajęli miejsca w  odświętnie przystrojonej sali świetlicy szkolnej . Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Marta Szreder , która pięknymi słowami o nieprzemijającej wartości Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła wszystkich gości w podniosły i wzruszający nastrój i powitała wszystkich zgromadzonych dziękując im za przybycie . Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie przedstawili Misterium Bożonarodzeniowe pt. „Gloria” oparte na misterium ludowym „Pastorałka” w układzie Leona Schillera. Przedstawienie nawiązywało  do średniowiecznej tradycji misteryjnej,  a także ludowego teatru jasełkowo-szopkowego. Uroku przedstawieniu dodały piękne stroje przygotowane przez rodziców oraz  nastrojowe kolędy .  Obok tradycyjnych kolęd znalazły się także współczesne pieśni bożonarodzeniowe m.in. „Kolęda dla nieobecnych” i „Złota Jerozolima”. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem Pań: Renaty Sudelskiej i Marii Sobieraj, Pana Dariusza Szlachowskiego oraz  księdza Krzysztofa Toboły ;  pięknymi  dekoracjami  natomiast zajęły się  Panie : Anna Kyć , Teresa Maniak  i Agnieszka Zegarek .

        Po zakończeniu części artystycznej życzenia świąteczne zgromadzonym na sali gościom złożyli kolejno Pani Dyrektor Marta Szreder,  Wójt Gminy Pan Jan Żebrak i Przewodniczący Rady Gminy Pan Zdzisław Uchto .

      Kulminacyjny punkt uroczystości stanowiła wspólna modlitwa zainicjowana przez ks. Krzysztofa Tobołę oraz łamanie się opłatkiem.  Goście przekazali sobie ciepłe, szczere i pełne wzajemnej sympatii życzenia, a następnie przystąpili do spożycia potraw wigilijnych przygotowanych przez |Panie z obsługi . Stroiki, zapalone świece i oczywiście opłatek na białym obrusie podkreślały doniosły nastrój uroczystości. Spotkanie w dużym gronie, a także radosny nastrój sprawiły, że świąteczna atmosfera  jeszcze przez kilka najbliższych godzin, a nawet kolejnego dnia  wypełniała mury naszej szkoły.. Goście otrzymali w prezencie drobne świąteczne upominki – bombki wykonane i zdobione przez uczniów. /Barbara Gorgoń/

...przed występem