„Pamięć to nasz obowiązek”
8 maja 2018
ZATORLAND – WYCIECZKA
9 maja 2018
Pokaż wszystkie

Pieszy rajd do Swojczan

W dniu 9 maja 2018 r. uczniowie z klas V-VI wzięli udział w pieszym rajdzie do Swojczan, gdzie wspólnie z uczniami tamtejszej Szkoły Podstawowej rywalizowali w grach sportowych, terenowych i rekreacyjnych.

Przed wyruszeniem na trasę, kierownik rajdu przypomniał zasady regulaminu zachowania bezpieczeństwa poruszania się na drogach i w terenie. Zwrócił uwagę na to o czym powinno się pamiętać przebywając poza domem,  poruszając się po drodze, przebywając na łące, w lesie, na kąpielisku, placu budowy, gdy w pobliżu pracują maszyny rolnicze. Przedstawione zostały uczniom zagadnienia uświadamiające ich o grożących im niebezpieczeństwach w kontaktach z obcymi ludźmi
i zwierzętami. Dzieci dowiedziały się dlaczego nie należy rozmawiać z osobami nieznajomymi i odmawiać wsiadania do samochodu osób, których nie znają.

Po dotarciu do Szkoły Podstawowej  w Swojczanach, zostaliśmy serdecznie powitani przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów. Nauczyciel wychowania fizycznego przedstawił regulamin rozgrywek zwrócił uwagę na zasady bezpieczeństwa w trakcie gier i zabaw oraz na zasadę fair – play.

Następnie  uczestnicy zawodów rozegrali mecze w piłkę siatkową, dwa ognie i ringo. Odbyło się także przeciąganie liny. Warto dodać, że często rozgrywano integracyjne spotkania, gdzie  w jednej drużynie,  byli uczniowie z różnych szkół.

W przerwie rozgrywek miejsce miało ognisko, a zmęczeni uczestnicy, mogli posilić się smaczną kiełbaską i wypić szklankę herbaty.

Na zakończenie zawodów, odbył się mecz na „szczycie” w „Zbijanego”, gdyż  po przeciwnych stronach linii rzutów, stanęli chłopcy kontra dziewczęta … i tu także, jak w pozostałych grach, nieważny był wynik, ważna była dobra zabawa i zdrowa rywalizacja.

Po zrobieniu wspólnej fotografii, udaliśmy się w drogę powrotną do Tczycy.

Poprzez aktywny udział  uczniów w powyższych zajęciach, uczniowie świetnie się bawili, pokonywali własne słabości, podnosili swoją samoocenę, ucząc  się współdziałania  i współzawodnictwa. Uczyli się, jak można aktywnie i zdrowo spędzać czas wolny oraz eliminować ze swojego życia zachowania ryzykowne.

Zajęciom przyświecało hasło Fair – play – zabawa w sport, a nie walka za wszelką cenę.
A myślą nadrzędną zajęć, było promowanie aktywnego trybu życia, zapewniającego zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo w dorastaniu do dorosłego życia bez nałogów, zgodnie z przyjętymi w społeczeństwie zasadami i wartościami. /T.R./