Bal karnawałowy
7 lutego 2018
Wycieczka do Wolbromia na przedstawienie pt.  „Dorotka w krainie Oz”
21 marca 2018
Pokaż wszystkie

Zimowisko 2018

      W pierwszym tygodniu ferii od 12 do 15 lutego 2018 r. odbyło się zimowisko narciarskie zorganizowane przez Szkołę Podstawową w Tczycy. W zimowisku wzięło udział  58 uczniów z naszej szkoły oraz ze szkoły w Miechowie – Charsznicy. Uczestnicy,  pod opieką instruktorów i wychowawców, korzystali ze stacji narciarskiej Witów Ski i pensjonatu „Chotarz” w Kościelisku.

      Tatry przywitały nas piękną zimową aurą. Dla grupy uczestników, którzy nie mieli własnego sprzętu zostały wypożyczone narty, buty, kaski i kijki. Potem odbyło się szkolenie teoretyczne dotyczące zasad zachowania się na stoku narciarskim. Omówiliśmy Dekalog FIS czyli kodeks zachowania dla narciarzy oraz zasady przebywania w ośrodku narciarskim.

     Na etapie wstępnym uczestnicy zimowiska zostali podzieleni na cztery grupy, które wyposażono dla bezpieczeństwa w kamizelki odblaskowe. W początkowym okresie instruktorzy skupili swoją pracę na oswojeniu dzieci ze sprzętem narciarskim oraz zapoznali je z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na stoku narciarskim oraz podczas korzystania z wyciągów. Następnie przystąpili do pierwszych ćwiczeń, każde dziecko było odpowiednio motywowane i instruowane w jaki sposób radzić sobie z trudnościami oraz jak prawidłowo wykonywać odpowiednie elementy zjazdu narciarskiego.

     Następnie odbyły się pierwsze zjazdy narciarskie, gdzie przy padającym śniegu, uśmiechnięci, dzielni narciarze zaczęli pierwsze szkolenie. 12-ścioro uczestników, którzy dotąd  nie  doznali wrażeń narciarskich rozpoczęło szkolenie od zapinania butów i nart, podchodzenia, wstawania po upadku. Potem już były zjazdy, wpierw pod asekuracją instruktora potem samodzielnie. Byli uczestnicy, którzy rano nie potrafili stać na nartach, a po południu już samodzielnie wjechali wyciągiem i zjechali ze stoku.

    Uczestnicy, którzy  potrafili jeździć, doskonalili swoje umiejętności pod okiem instruktorów i wychowawców, a ci, którzy nie umieli jeździć uczyli się jak jeździć pługiem, skręcać, hamować, wyjeżdżać wyciągiem.

    Z każdym dniem dzieci nabywały nowych umiejętności oraz pewności siebie. Bardzo dobrym sprzymierzeńcem realizacji celów zimowiska była doskonała pogoda, zdyscyplinowani podopieczni oraz fachowość kadry instruktorskiej wraz z „jeżdżącymi” wychowawcami.

     Wszyscy, codziennie i z zapałem, wyruszali na stok by się rozkoszować  jazdą i  szlifować umiejętności narciarskie. Kadra była pod wrażeniem determinacji  młodych narciarzy, którzy potrafili przebywać na stoku od 9.00 do 18.00 (oczywiście z przerwą na obiad i odpoczynek). Wszyscy pięknie sobie radzili i wrócili z umiejętnością bezpiecznej jazdy.

    Oprócz zajęć narciarskich uczestniczyliśmy, także w zajęciach w Termach Chochołowskich, gdzie po wcześniejszym zapoznaniu uczestników z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na basenach korzystaliśmy z uroków kąpieliska.

   Udało się także odwiedzić Krupówki i zrobić zakupy pamiątek.

   Wszyscy uczestnicy zimowiska wrócili zadowoleni i zdrowi.

  W trosce o zdrowie uczestników zimowiska, wychowawcy szczególny nacisk kładli na zasady bezpieczeństwa. W trakcie trwania zimowiska omawiano zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. Przypominano  i stosowano w praktyce regulaminy i zasady przebywania w środkach transportu, na trasach narciarskich, obiekcie noclegowym, basenach termalnych i drogach. Wyjazd na zimowisko dał możliwość integracji i wzajemnego poznania się uczniów z sąsiednich szkół. Sprzyjał tworzeniu postaw otwartych na współdziałanie w ramach grupy i kulturę bycia. Był znakomitą formą aktywnego i pożytecznego spędzania czasu wolnego. Sprzyjał wyrabianiu w dzieciach nawyku aktywności fizycznej w wolnych chwilach z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, warunkując prawidłowy rozwój i zdrowie. Tworzył postawy do przyjęcia określonego stylu życia, wynikającego z potrzeby uprawiania turystyki, sportu i krajoznawstwa. Utrwalał umiejętności stosowania w życiu codziennym zasad sprzyjających zachowaniu zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego ?T.R./