Spotkanie z Panią bibliotekarką w RPP
29 września 2017
„Idźmy naprzód z nadzieją”
25 października 2017
Pokaż wszystkie

Wycieczka w Pieniny

W dniach 27 – 29 września odbyła się wycieczka w Pieniny. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie Szkoły Podstawowej z klas IV-VII oraz gimnazjaliści.

Pierwszym punktem programu było Dębno, gdzie zwiedziliśmy zabytkowy, drewniany kościół. Kościół ten jest jedynym na Podhalu obiektem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znany jest również z serialu „Janosik”, gdzie to tytułowy Janosik brał ślub z Maryną.

Następnie po przejechaniu do Niedzicy, spacerowaliśmy po zaporze wodnej, zwiedziliśmy węgierski zamek „Dunajec”  i powozownię, a za sprawą pana przewodnika zapoznaliśmy się z lokalnymi legendami.

Niewątpliwą atrakcją tego dnia był nasz udział w rejsie  po Jeziorze Czorsztyńskim. Ze statku mogliśmy podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody. Po przepłynięciu na drugą stronę jeziora,  do Czorsztyna, zwiedziliśmy ruiny gotyckiego zamku.

Następnie pojechaliśmy do  Kluszkowiec, skąd odbyliśmy wędrówkę ścieżką dydaktyczna przez Wąwóz Papieski na szczyt Góry Wdżar, a następnie na Przełęcz Snozka, gdzie z bliska obejrzeliśmy  „Organy” (Pomnik ofiar walk wewnętrznych po II wojnie światowej) autorstwa Władysława Hasiora. Wstąpiliśmy jeszcze do regionalnej bacówki na pyszne serki i udaliśmy się do do Szlachtowej, gdzie był nasz punkt noclegowy.

Następny dzień był równie ciekawy. Z samego rana ruszyliśmy do Jaworek, a następnie przez niezwykle malowniczy Wąwóz Homole, udaliśmy się na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. Po drodze zatrzymaliśmy się przy  Kamiennych Księgach, zwanych także Biblioteką – efektownych skałkach znajdujących się na końcu Wąwozu Homole, w których, jak mówią łemkowskie wierzenia,  zapisane są wszystkie losy świata.

Ostatni dzień był również pełen wrażeń. Nasza wędrówka zaczęła się w Parku Górnym w Szczawnicy. Zdobyliśmy szczyt Bryjarka z charakterystycznym krzyżem oraz Bereśnik ze znajdującym się tam schroniskiem. Stamtąd powróciliśmy do Szczawnicy, gdzie degustowaliśmy wody mineralne w Pijalni Wód Mineralnych. Na koniec każdy miał czas na zakup pamiątek.

Wszyscy wróciliśmy z wycieczki zadowoleni i pełni nowych doświadczeń. To była wspaniała wycieczka, której nigdy nie zapomnimy. /Julia Szczepanik/